• (044) 383-60-71
  • sci.uamm@gmail.com
  • м. Київ, вул. С. Петлюри, 13/135, офіс 23
  • Пн-Пт 09:00 - 18:00

8 грудня на засіданні Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я під головуванням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля та за сприяння Міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка була представлена Оперативна дорожня карта «Пріоритетні багатосекторні заходи із психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні під час та після війни». Дорожня карта була розроблена за підтримки ВООЗ на виконання національної програми психічного здоров’я, яку ініціювала перша леді України Олена Зеленська у травні 2022 року.

Міжвідомча координаційна рада з питань охорони психічного здоров’я та надання допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії РФ проти України, є консультативно-дорадчим органом Кабінету Міністрів України. Завданням Міжвідомчої координаційної ради є сприяння координації дій центральних органів виконавчої влади у сфері психічного здоров’я.

«Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки допоможе нам усім діяти синхронно. Наші партнери, які планують допомогу Україні, чітко розумітимуть пріоритети: куди варто, або навпаки, не варто вкладати ресурс. Таким чином допомога буде більш ефективною», – зазначив прем’єр-міністра України Денис Шмигаль.

«Дорожня карта – це консенсус всіх зацікавлених сторін щодо пріоритетних дій у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні, в різних секторах, таких як охорона здоров’я, соціальні послуги, освіта, а також для різних груп населення (ветерани та їх родини, внутрішньо переміщені особи, люді з інвалідністю, люди які зазнали гендерно-зумовленого насильства, люди які постраждали від мін та інші групи)», — зазначила в своїй доповіді керівниця програми психічного здоров’я Бюро ВООЗ в Україні Аліса Ладик-Бризгалова. Відповідно до цього консенсусу, заходи невідкладного реагування під час війни мають враховувати та доповнювати досягнення реформ та інновацій попередніх років, та плануватись таким чином, щоб сприяти подальшому розвитку системи охорони психічного здоров’я країни.

Захід відбувся за участі першої леді України Олена Зеленської, яка ініціювала створення Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, в рамках якої проведено серію консультацій з представниками державного сектору, агенціями ООН, партнерами-учасниками гуманітарної відповіді в рамках системи координації ООН, агенціями з міжнародного розвитку, міжнародними організаціями, організаціями громадянського суспільства України, представниками академічної та наукової спільноти та іншими зацікавленими сторонами. Думки понад 1000 осіб були взяті до уваги при розробці Дорожньої карти.

Дорожня карта, зокрема, включає:
• наявні ресурси і структури, зокрема перелік науково обґрунтованих інтервенцій і послуг із психічного здоров’я та психосоціальної підтримки (ПЗПСП), адаптованих та запроваджених в Україні за останні роки
• основоположні принципи заходів реагування у сфері ПЗПСП, контекстуалізовані для України
• що «слід» та «не слід» робити під час планування та реалізації заходів із ПЗПСП в Україні
• перелік багатосекторних заходів із ПЗПСП як у короткостроковій, так більш довготривалій перспективі
• заклик до нагальних дій

Координаторка системи ООН в Україні Деніз Браун зазначила, що Організація Об’єднаних Націй вважає психічне здоров’я та психосоціальний добробут одним з пріоритетів гуманітарного реагування, а також наголошує на їх важливості для України в період відновлення та реконструкції. «Разом із ВООЗ та за участі інших агенцій ООН ми мобілізували наші зусилля, щоб посилити нашу допомогу сьогодні та у наступні роки», – підкреслила Деніз Браун.

Засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань психічного здоров’я відвідали також представники Європейського Союзу, посольств США, Швейцарії, Канади та Великобританії.

Доктор Ярно Хабіхт, Представник ВООЗ в Україні, зазначив що Дорожня карта сприятиме ефективній координації дій усіх зацікавлених сторін, що здійснюють діяльність у сфері психічного здоров’я. «Орієнтація на Дорожню карту буде запорукою того, що надання українцям допомоги щодо психічного здоров’я, як і розбудова сталих спроможностей системи охорони психічного здоров’я, будуть відбуватися відповідно до найкращих світових стандартів, а також буде враховувати досвід України, який вже є величезним. Також цей документ сприятиме ефективному плануванню та розподілу усіх наявних ресурсів», – вважає д-р Ярно Хабіхт.

Дорожню карту було запущено як відкритий документ, який буде переглядатися разом зі зміною контексту та новими відгуками, отриманими від зацікавлених сторін.

«Ми не маємо часу на довготривалі експерименти, тому найкращий міжнародний досвід, зібраний для вас у співпраці з Бельгією, США, Великою Британією та Ізраїлем, демонструє, які елементи можуть бути адаптовані для моделі послуг в Україні. Окремі слова подяки адресую Всесвітній організації охорони здоров`я та USAID – за розуміння наших потреб та всебічну допомогу. А ще сьогодні дедалі більше стає зрозуміло, що той унікальний досвід, який, на жаль, здобуває Україна, дасть нашій країні змогу додавати свої кейси та практики у світовий багаж психічного здоров’я», – наголосила перша леді Олена Зеленська.

Jarno Habicht
WHO Regional Office for Europe
World Health Organization (WHO)
Олена Зеленська
Безбар’єрність
Кабінет Міністрів України
Денис Шмигаль
Viktor  Liashko
Міністерство охорони здоров’я України

Фото: Сайт президента

Scroll Up